H .   A v n i   Ö z t o p ç u
Online Solo Exhibition  -  kişisel sergiler
10.09 - 10.11. 2020
Mine Sanat Galerisi


ana sayfa   +   home

BİRİM - UNIT

 

 

 

H. Avni Öztopçu'nun "BİRİM" isimli sergisi 10 Eylül 2020 tarihinde online olarak izleyicilerle buluşuyor.

Bu sergiyi oluşturan resimlerin her biri kendi başına elemanlarıyla bir bileşimken, her resim ikili ya da çok sayıda yeni bileşimler kuruyor; yeni bileşimlerin elemanı oluyor.

1991 yılında yapılan Gezi MR-1 resmi serginin hareket noktasıdır. 1991 yılında yapılan bu resmin yol açtıklarıyla ve tekli merkez serisiyle "BİRİM" sergisi kuruluyor.

Mine Sanat Galerisi pandemi sürecinde sergilerini sanal ortamda da çeşitlendirerek, sanatçıyla izleyicinin bu ortamda iletişimini sürdürüyor.
H. Avni Öztopçu'nun “BİRİM" sergisini 10.09 - 10.11.2020 tarihleri arasında sanal olarak kunstmatrix.com Mine Art Gallery sayfasından izleyebilirsiniz.
https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/1768362/h-avni-öztopçu-birim-unit-solo-exhibition

H. Avni Öztopçu's exhibition "UNIT" will meet the audience in online as from September 10, 2020.

While each of the paintings which takes part in this exhibition is a combination of its own elements, each painting establishes new combinations composed of two or more; becomes an element of new compositions.

The painting created in 1991, Gezi MR-1, is the starting point of the exhibition. With the compositions came out through this painting and with the individual center series, "UNIT" exhibition is constituted.

By diversifying its exhibitions in the virtual environment during the pandemic, Mine Art Gallery maintains the communication between the artist and the audience in such an environment.

H. Avni Öztopçu's "UNIT" exhibition can be seen virtually on kunstmatrix.com on Mine Art Gallery’s page between the dates 10.09 - 10.11.2020. https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/1768362/h-avni-öztopçu-birim-unit-solo-exhibition