erken UYARI

Ana Sayfa + Kapsama Alanı  + H62 

HACIMEHMET OVASI

YALOVA

 
Hükümet, zemin dayanıklılığı olmayan verimli tarım topraklarının iskâna açılmasından, özellikle Yalova'da çok katlı yapıların yapılmasından belediye başkanları ve belediye meclis üyeleriyle birlikte sorumluluğu ve ortaklığı yazılı-görüntülü medyada da değinilen bir bakanı, kendi seçim bölgesine deprem bölgesi sorumlusu olarak atamıştır. Yalova'da ve bölgede yıkılan binaların enkazı hızla kaldırılarak suç delilleri yok edilmiştir.
Cumhuriyet 7 Haziran 2000


Yalova Spor Yerleşkesi'nin güneyinde bulunan Hacımehmet Ovası.
(Çökmüş binalar= MESA KONUTLARI)


MESA konutları
(Metin Koçal ve ortağı Sefa Tüzünataç)

MESA A BLOK

T.C. YALOVA AĞIR CEZA MAHKEMESİ
esas no: 2001/81EK karar no: 2003/174EK c.savcılığı esas no: 1999/133
Başkan: Celal ÜNAL Cumhuriyet Savcısı: İhsan Kılıç

... Mahkememizce yapılan yargılama ve toplanan delillerle düzenlenen tespit tutanağı ve alınan bilirkişi raporlarının birlikte değerlendirilmesi sonucunda;
        Sanık Sefa Tüzünataç ve hakkındaki dava ortadan kaldırılan sanık Metin Koçal tarafından inşa edilen Yalova ili Kazımbekir Mahallesinde bulunan Mesa sitesinin 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen deprem sonucunda yıkıldığı enkaz altında kalan yaklaşık 30 kişinin hayatını kaybettiği;
        Sitenin hakkındaki dava ortadan kaldırılan sanık Metin Koçal ve sanık Faruk Sefa Tüzünataç tarafından ortak olarak inşa edildiği, yargılama aşamasında ölen sanık Metin Koçal'ın Mesa sitesinin müteahhidi, teknik uygulama sorumlusu ve statik betonarme proje müellifi, Sanık Faruk Sefa Tüzünataç'ın ise yine Mesa sitesinin müteahhidi olduğu;
        Her ne kadar Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından düzenlenen bilirkişi raporunda sanıkların kusursuz oldukları açıklanmış ise de bu raporun soyut ve genel ifadeler taşıdığı, bu nedenle hüküm vermeye yeterli bulunmadığı;
        İTÜ öğretim üyeleri tarafından düzenlenen bilirkişi raporu ile ODTÜ öğretim üyeleri tarafından düzenlenen raporda sanıkların kusurlu olduklarının belirlendiği, bu raporların aynı doğrultuda olup hüküm vermeye yeterli nitelikte bulundukları;
        Sonuç olarak sanıkların Mesa sitesinin yapımında kusurlu davrandıkları, yapım tarihinde yürürlükte bulunan yasa ve yönetmelik hükümlerine uygun hareket etmedikleri bu nedenle sitenin depremde yıkılması sonucu sayısı kesin olarak tespit edilemeyen onlarca insanın hayatını kaybettiği anlaşılmıştır, bu yönde tam bir vicdani kanaate ulaşılmış olmakla eylemlerine uyan ve 5237 Sayılı Yasa ile ....

        Sakarya Üniversitesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Muzaffer Elmas, Prof.Dr. Şükrü Şumnu ve Doç.Dr. Hasan Arman (22/03/2002 tarihli rapor
... bu raporun soyut ve genel ifadeler taşıdığı...)
        İTÜ öğretim üyeleri Prof.Dr. Hasan Engin, Prof.Dr. Metin Aydoğan ve Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Yıldırım (18/12/2002)
        ODTÜ öğretim Üyeleri Doç.Dr. Sadık Bakır, Doç.Dr. Can Balkaya ve Yrd.Doç.Dr. Ahmet Türer


(Metin Koçal ve Sefa Tüzünataç)


 Hürriyet 29 Ekim 1999


Yalova'da en lüks konutların bulunduğu blokların kat döşemelerinin birbirinin üstüne çöktüğü, devrildiği, yana yattığı veya zemin katların bodrum kata dönüştüğü Hacımehmet Ovası, tam bir enkaz yığını haline gelmişti. Eskiden meyve bahçeleriyle kaplı bu ova, binlerce cana mezar olmuştu.
Cumhuriyet 7 Haziran 2000


ceren saglam - California 08-07-2003
( ALINTI ) siteyi okurken bogazim dugumlendi..muhtesem gorunumlu aynali mesa depremde ilk yikilan bina oldu.. orada oturan ve kurtulan biri demisti ki bizim apartman hic sallanmadi ,aninda coktu...buna nasil cevap veriyorlar.. duzmece raporlarin hazirlandigina inanirim.. canim yalovamiz bu adi gecen sahislarin elinde bakalim neler gorecek.ciceklerle,parklarla insanlar kandiriliyor. sonra da ilk yagmurda kanalizasyonlar patliyor.. anit park taki cafeler de bu sahislarin verdigi ruhsatlarla binlerce insanin ruhu uzerinde kina geceleri,dugunler yapiyorlar.. yaziklar olsun..ama yalovamiz ve yalovalimiz o kadar buyukku ye ye bitmiyor...Allah in bahsettigi guzelligiyle ayakta kaliyor.. Sevgili ogretmenimiz Ibrahim USLU nun ve tum kaybettiklerimizin aziz ruhlari sad olsun.. Umarim yerin altinda yerin ustundeki gibi insanlar yoktur..


Müteahhit Metin Koçal'ın sahibi olduğu Mesa Evleri, gerçekten de Yalova'nın ‘‘en süper lüks’’ konutları olarak biliniyor. 30 milyar liradan satışa çıkarılan dairelerin bulunduğu çok katlı blokların yerinde ise yeller esiyor. Müteahhit Metin Koçal, Yalova'da iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Cengiz Koçal'ın yeğeni.
        ITIR, yasemin ve hanimeli çiçeklerinin kokusuyla ünlü sayfiye kentimiz olan Yalova'nın sokaklarını ölüm kokusu kaplamış. Enkazların başında yakınlarının çıkması için bekleşen insanların çehresinde korku ve umutsuzluk yerleşmiş.
        Stadyumun arkasında bulunan Mesa Evleri'ne doğru ilerliyoruz. Girişteki kocaman tabelada, ‘‘Asansörlü, hidroforlu süper lüks daireler’’ ibaresi dikkatleri çekiyor. Müteahhit Metin Koçal'ın sahibi olduğu Mesa Evleri, gerçekten de Yalova'nın ‘‘en süper lüks’’ konutları olarak biliniyor. 30 milyar liradan satışa çıkarılan dairelerin bulunduğu çok katlı blokların yerinde ise yeller esiyor. Müteahhit Metin Koçal, Yalova'da iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Cengiz Koçal'ın yeğeni. Büyük bir bölümü yerle bir olmuş blokların başında kurtarma çalışmalarına katılan bir mühendis bize inşaatta kullanılan demirleri gösteriyor. ‘‘Kolonlarda en az 14'lük demir kullanılması gerekir. Bunlar çok katlı olduğu için binanın yükünü ancak 22'lik demir kaldırabilir.
         Oysa burada sadece 6 ya da 8'lik demir kullanılmış’’ diyor. Gezdiğimiz tüm deprem bölgesinde, buna benzer saptamaları sık sık duyuyoruz. Mesa Sitesi'nin hemen yanında ünlü bir müteahhit ailenin yaptığı binalar yükseliyordu. İstanbul'dan Antalya'ya kadar birçok ilde bloklar inşa eden Ekşioğlu İnşaat'e ait olan ‘‘Ekşioğlu Berkant Sitesi’’nin durumu da Mesa'dan farksı. Ekşioğlu'nun Yalova'da yaptığı diğer binalar da ya enkaz haline gelmiş ya da büyük hasar görmüş.
        Yalova'dan sahil boyunca Gölcük'e doğru uzanan yola çıktığımızda çok daha vahim bir manzarayla karşılaştık. Yalova ile Çiftlikköy arasındaki sahil şeridini bir duvar gibi kaplayan, Aydın 1, Aydın 2, Aydın 3, Aydın 4, Aydın 5 ve Aydın 6 sitelerinden sadece Aydın 2 ile Aydın 5 ayakta kalmış. Bu sitelerin altında yüzlerce insan kalmış. Yabancı kurtarma ekiplerinin yardımıyla, enkaz altında birkaç yaşayan insanın saptandığı bloklar üzerinde çok hızlı bir kurtarma çalışmasına geçilmiş. Sitelerin büyük bir bölümünde ise ölüm sessizliği egemen. Buralarda da çalışmalar sürüyor ama umutlar sönmüş durumda. Aynı paralelde bulunan ve Yüksel İnşaat'e ait olan çok katlı sitelerin tümü de tek kata inmiş. Ünlü işadamı Ağa Ceylan'ın sahibi olduğu Ceylan Siteleri, bu denli vahim olmasa da depremden etkilenmiş. Blokların bir kısmı çökmüş ya da birbirinin üstüne binmiş.
Ersin KALKAN , Hürriyet 23 Ağustos 1999, Pazartesi


Ölüm İnşaat Aile Şirketi

Yalova eski belediye başkanı bataklığa imara açtı, yeğeni bina yaptı, hepsi yıkıldı. Eski başkanın diğer yeğeni şimdiki başkanın yaptığı binlar da enkaz oldu

Süheyla Gözdereliler, Mert İlkutluğ Yalova Milliyet 23 Ağustos 1999 Pazartesi
http://www.milliyet.com.tr/1999/08/23/haber/hab03.html


        Depremden ağır yara alan Yalova'da enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, hasarın bu derece ağır olmasına neden olan ihmaller ve vurdumduymazlıklar da bir bir ortaya çıkıyor.
       Belediye eski Başkanı Cengiz Koçal döneminde imara açılan bataklık alanda yeğeni Yalova Mimarlar Odası Başkanı Metin Koçal'ın diktiği binaların yerle bir olmasının tartışmaları sürerken, yine aynı ailenin mensubu olan Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'ın 1993'te yaptığı evlerin de yıkıldığı anlaşıldı.
       Yakup Koçal'ın yıkılan evlerinde sekiz kişi öldü 15 kişi yaralandı. Yakup Koçal, bu binaları yaparken, dayısı Cengiz Koçal Yalova Belediye Başkanı'ydı. Yakup Koçal, 1993'te evlerin kendisi tarafından yapıldığını kabul ederek, "Bu doğal bir afettir, üzgünüm" şeklinde konuştu.
       Endüstri mühendisi olan ve 18 Nisan seçimlerirde ANAP'tan Yalova Belediye Başkanı seçilen Yakup Koçal'ın 90'lı yılların başında babası Turan Koçal ile inşaat işleri yaptığı öğrenildi. O yıllarda Cumhuriyet Caddesi Torun Han'da büro tutarak inşaat işlerine başlayan baba - oğul Koçallar, ilk olarak Elmalık köyü yolu üzerinde, kendilerine dededen miras olarak kalan arsanın üzerine konut yapmaya başladı. Koçallar'ın her biri 18 daireli olarak yaptıkları iki bloktaki daireler 1993'te taksitle 90 milyon liraya alıcı buldu. O günlerde Yakup Koçal'dan daire alarak ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşayanlar, hiç kuşkusuz bu konutların kendilerine mezar olacağını bilmiyorlardı.
       Deprem sırasında kocası ağır şekilde yaralanan, kendisi ve çocukları büyük bir şans eseri yara almadan kurtulan Ayşe Dikal (35), Yakup Koçal'a lanetler yağdırarak, "Bina yapımında incecik demirler kullanılmış, diğer malzeme de çok kalitesiz. Evi aldığımız günden bu yana duvarlar sürekli olarak un gibi dökülüyordu. Bakın koskoca Elmalık yolunda tamamen yıkılan bina sadece bizimki oldu" dedi. Yıkılan apartmanın sakinleri Yakup Koçal'ı mahkemeye vereceklerini söyledi.
       Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, 90'lı yıllarda bir süre inşaat işleriyle uğraştığını kabul ederek, "O binaları ortaklarımızla birlikte yaptık. Ama planını projesini ben hazırlamadım. Suçlular araştırılıp bulunur bu doğal bir afettir üzgünüm" şeklinde konuştu.

Vicdanım rahat

       Yalova eski Belediye Başkanı Cengiz Koçal da Miliyet'e yaptığı açıklamada Yalova'da kendi döneminde imara açılan arazi üzerinde yapılan ve depremde yıkılan binalarla ilgili bir sorumluluğu olmadığını iddia etti.
       Yalova'da üzerinde çok sayıda binanın yıkıldığı Hacı Murat ovasının imar planlarını 1986 - 89 arasında İller Bankası'na yaptırdıklarını belirten Koçal, "Daha sonra bu planlar Belediye Meclisi'nden hatırladığım kadarıyla oy birliğiyle ve hiç bir tartışma olmadan geçmiştir. Her yerden imar planıyla ilgili onaylar alınmıştır. Bu alanın bataklık olduğu söyleniyor. Zeminde görülen bir bataklık yoktu. Ama toprağın atında balçık zemin varsa onu bilemem" diye konuştu.
       Koçal, teknik şartlar yerine getirildikten sonra bataklığa bile çok rahat bina yapılabileceğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
       "Bu binalar yapılırken zemin emniyet germelerinin yapılması gerekir. Bunların sorumluluğu da projeleri yapan mimarlara, fenni mesullere, müteahhitlere aittir. Bizim belediye olarak bunları denetleme yetkimiz yoktu. Sorumluluk varsa müteahhitlere aittir. Belediyede bunları Fen İşleri Daire Başkanı imzalar."
       Yalova'da yaklaşık 30 yıl müteahhitlik yaptığını, 200'e yakın konuta imza attığını ve bunların hiç birinin yıkılmadığını savunan Koçal, "10 yıl namusumla belediye başkanlığı yaptım. Kaçak yapılara karşı mücadele ettim. Vicdanım son derece rahat. Sistem depremden sonra bir günah keçisi arıyor ama asıl suçlu sistemin kendisidir" dedi.
       Koçal, müteahhit yeğeni Metin Koçal'a Hacı Murat ovasının imara açılmasını sağlayarak menfaat sağladığı iddiasının doğru olmadığını savunarak yeğeniyle 10 yıldır görüşmediklerini söyledi.